Absolutní pohoda v rytmu Glenna Millera

14.06.2016 - Jeden z nejvýznamnějších představitelů swingové éry Glenn Miller se dočkal nesmrtelnosti navzdory své předčasné, tragické smrti.  Jeho krátký život se odehrál podle strhujícího  scénáře, který byl zfilmován v úspěšném životopisném snímku Glenn Miller Story.  Hudbě propadl hned v okamžiku, kdy dostal svůj první pozoun a začal účinkovat  ve školním orchestru. Na střední škole sestavil svoji první kapelu a rozhodl se, že se bude živit jako muzikant. Přes nadějný start byl ale považován pouze za průměrného hráče.

Absolutní pohoda v rytmu Glenna Millera     V roce 1930 se jeho orchestr začal ale výrazně prosazovat díky jedinečné, novátorské kombinaci klarinetu a saxofonu a postupně získal obrovskou popularitu. Pravidelně účinkoval v rozhlase a dokonce i televizních reklamách. Podle odborníků to byl nejmuzikálnější puls Ameriky. Jeho dnes již legendární skladba Chattanooga Choo-Choo získala zlatou desku.
A následovaly další hity, např. Měsíční serenáda. Jakmile ji orchestr začal hrát jako svoji znělku, posluchači byli doslova v transu. A jsou dodnes. 
    Na vrcholu slávy, ve věku pouhých čtyřiceti let, však jeho skvělá kariéra nečekaně skončila. Miller se stal jako dobrovolník členem amerického válečného letectva a letoun, v němž letěl hrát do Paříže pro americké vojáky, havaroval. Tělo slavného muzikanta nikdy nebylo nalezeno a není ani známé přesné datum jeho úmrtí.
    Jeho jméno i odkaz však dodnes připomíná slavný Orchestr Glenna Millera. A také  stovky dalších kapel po celém světě, hrajících repertoár, který nikdy nepřestal být populární. Jedním z nich je i Big Band Karlovy Vary, zdařile evokující nezapomenutelnou, zlatou éru swingu.

Glenn Miller Story - koncert Big Bandu Karlovy Vary
Karlovarské městské divadlo -  19.dubna  19.30


foto: Ingrid Ahneova

Archiv aktualit

 

« zpět na Aktuálně

 

 

Program červen 18

Další měsíc ►

Statutární město Karlovy Vary

Karlovarský kraj

Facebook