Nastane konec strašidel na Svatošských skalách? To nám prozradí nová pohádka Činohry KMD.

21.09.2017 - Po velkém úspěchu  původní komedie  Karel IV. aneb Strasti otce vlasti připravuje Činohra Karlovarského městského divadla další inscenaci, vztahující se ke zdejšímu kraji. Tentokrát půjde o pohádku Konec strašidel ve Svatošských skalách, inspirovanou pověstmi Zdeňka Šmída. Režisér Jiří Seydler nám o ní prozradil více.

Nastane konec strašidel na Svatošských skalách? To nám prozradí  nová pohádka Činohry KMD. Činohra KMD v květnu uvede další „karlovarskou" premiéru. Je to náhoda nebo záměr
a můžeme se těšit ještě na další? Pokud ano, čeho se bude týkat?

Samozřejmě, že to náhoda není. Chceme naše karlovarské divadlo co nejvíce přiblížit karlovarskému divákovi. Takže po Karlovi IV. z hradu Lokte a od pramene Vřídla, přichází pohádka z hladiny řeky Ohře a Svatošských skal. Na podzim chystáme další autorskou věc, tentokrát z dílny Viktora Braunreitera, popisující vznik třináctého pramene Karlových Varů a život rodu Becherů.

Mnoho lidí historie Karlových Varů  fascinuje  a jednou provždy jí propadli. Narazil jste při hledání témat na něco, co vás opravdu překvapilo? Která historická osobnost nebo událost v dějinách našeho města vás nejvíce zaujala?
Já nejsem karlovarský rodák, ale v údolí říčky Teplé se opravdu už po staletí zmítají vody historie ve výrazných vlnách. Vzestupy a pády města, jeho slavných návštěvníků, podnikatelských rodin, vyvraždění jednoho národa a vystěhování národa druhého. Ale nejvíce mě v poslední době zajímá rok 1918. Přes noc se změnily zásadní poměry ve  městě. Pro jeho prakticky německé obyvatelstvo se změnil úřední jazyk, všechny instituce vyměnily své úředníky atd. To, co bylo ve větší části Čech k radosti, se v Karlových Varech stalo noční můrou. Pokud se dobře pamatuji,
tak první inscenace v češtině se hrála až v roce 1921. A samozřejmě 100. výročí  se blíží!

Proč jste si vybrali k dramatizaci  právě dílo Zdeňka Šmída? Patříte také  k jeho fanouškům?
Četl jsem od Zdeňka Šmída velké množství knížek nejenom z Krušných hor a Karlovarska, ale též z jihočeské Šumavy. Nejvíce miluji jeho Cejch. „Bohužel" ho už udělali v chebském divadle ve výborné režii Zdeňka Bartoše. Nestaneme se tedy divadelními kopisty a příště se budeme rozhlížet jinde. Ale zpět. Konec strašidel ve Svatošských skalách není dramatizace. Autorka Jana Pithartová ke své práci přistoupila velice tvořivě a vznikla práce, kterou bych spíše označil slovy „volně na motivy Zdeňka Šmída".

Svatošské skály jsou podobně jako Loket místem s úžasnou atmosférou. Počítáte s tím, že se nová pohádka bude hrát i tam, stejně jako Karel IV. v Lokti? A co diváky, především děti, v nové pohádce čeká?  Budou se hodně bát?

Ne.  Tato pohádka potřebuje intimnější prostředí. Naše strašidla, loutky, maňásci vyžadují speciální svícení, které můžeme vytvořit jenom na našich prknech. A proč by se měli děti bát? Vždyť pokud jsou to hodné děti, žádné strašidlo s nimi nic nezmůže! Ani to naše divadelní!

Činohra KMD : Konec strašidel ve Svatošských skalách
Hrají: Martin Jurajda, Lucie Domesová, Karel Beseda, Magdaléna Hniličková, Jiří Švec, Tereza Švecová a Eliška Malíková.


Režie: Jiří Seydler
Premiéra 21. května  15.00


Foto: Jana Pachtová

Archiv aktualit

 

« zpět na Aktuálně