Před sto třiceti lety bylo otevřeno nové karlovarské divadlo. Krajská knihovna k tomuto jubileu připravila zajímavou výstavu.

01.09.2016 - Historie karlovarského divadla je velmi dlouhá a zajímavá a  reprezentují ji tři zásadní mezníky.  První z nich se vztahuje k vůbec první divadelní budově, nazývané Comoedi Haus, která byla postavena již v roce 1717 v prostorách dnešního Grandhotelu Pupp. Sloužila především produkcím kočovných společnosti. Po šedesáti letech přestala potřebám oblíbeného lázeňského města stačit, a tak bylo postaveno nové, reprezentativní divadlo tzv. Schauspielhaus. Zásluhu na něm měl především známý karlovarský lékař dr. David Becher, který výstavbu nového objektu prosadil a finančně podpořil. Umělcům i publiku Becherovo divadlo sloužilo téměř sto let, ale jeho užitné parametry postupně přestaly vyhovovat.

    Proto se radní rozhodli vybudovat zcela nový Stadttheater, jehož výstavba byla zahájena v roce 1884 a dokončena za necelé dva roky. Šťastnou shodou okolností byl jeho projekt svěřen renomovanému vídeňskému ateliéru Fellner a Helmer, v němž vznikla celá řada evropských divadel.  Díky nim se Stadttheater mohl pyšnit progresívními technologiemi, včetně klimatizace a také nádhernou výzdobou, na níž se mimo jiné podílel jeden z nejslavnějších malířů všech dob, Gustav Klimt.
    Letos je tomu tedy sto třicet let co bylo nové karlovarské divadlo otevřeno velkolepým zahajovacím  představením. Mnoho zajímavých dokumentů a artefaktů, které se k jeho historii vztahují, mohou nyní zhlédnout návštěvníci zajímavé výstavy „Městské divadlo Karlovy Vary  1886-2016", která je otevřena v Hlavní budově Krajské knihovny ve Dvorech.

Archiv aktualit

 

« zpět na Aktuálně

 

 

Program červen 18

Další měsíc ►

Statutární město Karlovy Vary

Karlovarský kraj

Facebook