Aktuálně

New


Podzimní předplatné KMD bude plné hereckých osobností: Polívka, Kopta, Vaculík, Stašová, Maciuchová a další.

    Karlovarské městské divadlo má sice prázdninovou pauzu, ale svým divákům nabízí, aby si
v této době zajistili předplatné na druhou část letošní sezóny. Až do konce srpna si mohou zakoupit jednu ze dvou variant abonentek.

    Skupina A obsahuje především výběr komedií v nastudování populárních českých divadel. První z nich se začátkem října stane další hra jednoho z nejúspěšnějších českých dramatiků současnosti, Petra Kolečka, nazvaná Dvě noci na Karlštejně. Pojednává o nejlepší české manželce, která vždy a všude dokáže sehnat český knedlík. V inscenaci Divadla Kalich účinkují Václav Kopta, Lucie Benešová, Igor Chmela a Jana Bernášková.
    V říjnu se ještě představí známý filmový a divadelní režisér a scénárista Petr Zelenka. Studio Dva přiveze jeho ironickou komedii Věra, sondu do zábavního průmyslu a dnešní cynické doby
v podání hvězdné herecké sestavy: Ivany Chýlkové, Bolka Polívky, Jany Strykové, Kryštofa Hádka, Romana Zacha a Sabiny Remundové.
    Listopadovou nabídku odstartuje slavná hra Warrena Adlera Válka Roseových, kterou proslavil stejnojmenný film. V Příbramském divadle ji nastudoval režisér a herec Ondřej Sokol v hlavních rolích s Michalem Dlouhým a Kateřinou Lojdovou.
    Dalším listopadovým titulem se stane Zamilovaný sukničkář Divadelní společnosti Háta. Fraška o milostných eskapádách záletného velvyslance slibuje řadu vtipných scén, nečekaný konec
a celou řadu oblíbených hereckých osobností, například Lukáše Vaculíka, Martina Zounara, Adélu Gondíkovou, Mahulenu Bočanovou, Veroniku Jeníkovou či Ivanu Andrlovou.
    Atraktivní nabídku skupiny A uzavře inscenace Divadla na Jezerce Poslední aristokratka v režii Arnošta Goldflama. Hrdinkou adaptace populárního románu Evžena Bočka je Američanka, jejíž rodina získá zpět zámek v Čechách. Ale dostane jej i se svérázným služebnictvem. V hlavní roli se představí Anna Polívková a společně s ní Jan Hrušínský, Miluše Šplechtová, Kristýna Hrušínská
a Jitka Sedláčková.

    Abonenti skupiny B se mohou těšit na multižánrový výběr inscenací. V říjnu bude zahájena slavnou hrou T. Williamse Skleněný zvěřinec, tragikomedií na téma rodinných vztahů. V hlavní roli opuštěné matky, která chce udělat pro své děti to nejlepší, exceluje Simona Stašová, jejíž vystoupení jsou v Karlovarském divadle vždy beznadějně vyprodaná.
    V KMD pravidelně hostuje také Cirk La Putyka. Tentokrát přiveze Up End Down, poetické podobenství o lidech a andělech v režii Rostislava Nováka mladšího. Divákům nabízí fantastický smyslový zážitek, možnost přemýšlet, smát se i plakat.
    V podzimní nabídce předplatného nebude chybět ani další zajímavá inscenace Divadla Ungelt, nazvaná 4000 dnů.  Tato komorní tragikomedie si klade otázku, jak důležité jsou pro nás naše vzpomínky a co se stane, když o ně náhle přijdeme. Roli matky, jejíž syn ztratí po probuzení
z kómatu paměť, vytvořila Hana Maciuchová.   
    Kategorie hudebních žánrů nabídne populární operetu Emmericha Kálmána Čardášová princezna v zdařilém provedení Divadla J. K. Tyla v Plzni. Po celém světě se proslavila svým hudebním temperamentem, ohnivými čardášovými melodiemi a dějem, jemuž nechybí humor,
ani sentiment.
    Koncem roku představí svoji další premiéru Činohra KMD. Viktor Braunreiter se v původní hře Tajemství pánů Becherů věnuje slavné osobnosti karlovarských dějin.  Výsledkem je hořkosladké vyprávění o třináctém karlovarském prameni, plné tajemných bylin, lásky a lidskosti, opět v režii Jiřího Seydlera.

Předplatné je možné zakoupit až do 31. srpna přímo v pokladně KMD nebo e-mailem na adrese: vstupenky@karlovarskedivadlo.cz. Cena činí v obou skupinách Kč 1 500,- Další podrobné informace najdete na webu: www.karlovarskedivadlo.cz

Up End Down


Pozvánka na derniéru úspěšné komedie

Vážení divadelní přátelé,
    dovolujeme si Vás upozornit, že tuto sobotu uvedeme na nádvoří hradu Loket derniéru inscenace Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti. Pokud dosud ušla vaší pozornosti, máte poslední šanci vidět tuto zcela původní karlovarskou hru, kterou šéf činohry KMD a zároveň její režisér Jiří Seydler napsal k loňskému 700. výročí narození zakladatele našeho města Karla IV. Ke svému velkému překvapení totiž zjistil, že neexistuje hra, která by vztah Karla IV. ke Karlovým Varům připomínala. A nejen k nim, ale také k Lokti, kde byl jako malý chlapec uvězněn.  Ostatně, zde se kromě samotných Karlových Varů tato úspěšná komedie v uplynulé sezóně hrála a v jejich romantických kulisách se nakonec bude konat i její derniéra.
    V trendu uvádění původních her o historii a významných osobnostech našeho regionu chce Činohra KMD pokračovat. V květnu měla premiéru pohádka Konec strašidel ve Svatošských skalách, inspirovaná knihami populárního spisovatele Zdeňka Šmída a nyní už se připravuje další hra, tentokrát vyprávějící o zdejší dynastii Becherů.

Karel IV. Aneb Strasti Otce vlasti
Nádvoří hradu Loket - sobota 10. června 20:00 hodin

Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti
Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti


Rekordman Marc Camoletti napsal nejhranější komedii na světě    

    Francouzský dramatik Marc Camoletti je autorem mnoha úspěšných komedií, které baví diváky již téměř šedesát let. A dokonce i té nejúspěšnější. Jeho skvělá komedie Létající snoubenky byla dokonce zapsána do Quinessovy knihy rekordů jako nejhranější francouzská hra na světě. Jeho díla byla přeložena do pětapadesáti jazyků a on sám za ně získal mnoho cen.
    U nás je velmi populární komedie A do pyžam, stejně jako jeho další hra, nazvaná Na správné adrese. Ve Francii je rovněž nesmírně oblíbená a s ohromným úspěchem se setkává všude, kde se rozhodli ji uvést.
    Na českých jevištích se hraje od roku 2001 pod názvem Byt na inzerát, což lépe vystihuje její děj.  Inzerát je totiž zdrojem řady vtipných situací a dialogů, stačí prozradit, že čtyři ženy, bydlící
v jednom bytě, hledají s jeho  pomocí  nového nájemníka,  žáka pro hru na klavír, model k vytvoření sochy,  či partnera, ale když se dostaví potencionální zájemci, ta pravá nikdy není doma...
    V obnovené premiéře Divadelní společnosti Háta účinkují Martin Zounar, Adéla Gondíková (Jana Zenáhlíková), Ivana Andrlová, Veronika Jeníková, Marcel Vašinka a další populární herci.

Byt na inzerát
Karlovarské městské divadlo
středa 31. května 19:30

Byt na inzerát


ZRUŠENÉ PŘEDSTAVENÍ

Adéla ještě nevečeřela dne 7. června v 19:30 hodin

Omlouváme  se všem divákům, ale z technických důvodů bylo představení zrušeno. Zakoupené vstupenky lze vracet v místě nákupu.

Děkujeme za pochopení.


Nastane konec strašidel na Svatošských skalách?
To nám prozradí  nová pohádka Činohry KMD.

Po velkém úspěchu  původní komedie  Karel IV. aneb Strasti otce vlasti připravuje Činohra Karlovarského městského divadla další inscenaci, vztahující se ke zdejšímu kraji. Tentokrát půjde o pohádku Konec strašidel ve Svatošských skalách, inspirovanou pověstmi Zdeňka Šmída. Režisér Jiří Seydler nám o ní prozradil více.

Činohra KMD v květnu uvede další „karlovarskou" premiéru. Je to náhoda nebo záměr
a můžeme se těšit ještě na další? Pokud ano, čeho se bude týkat?

Samozřejmě, že to náhoda není. Chceme naše karlovarské divadlo co nejvíce přiblížit karlovarskému divákovi. Takže po Karlovi IV. z hradu Lokte a od pramene Vřídla, přichází pohádka z hladiny řeky Ohře a Svatošských skal. Na podzim chystáme další autorskou věc, tentokrát z dílny Viktora Braunreitera, popisující vznik třináctého pramene Karlových Varů a život rodu Becherů.

Mnoho lidí historie Karlových Varů  fascinuje  a jednou provždy jí propadli. Narazil jste při hledání témat na něco, co vás opravdu překvapilo? Která historická osobnost nebo událost v dějinách našeho města vás nejvíce zaujala?
Já nejsem karlovarský rodák, ale v údolí říčky Teplé se opravdu už po staletí zmítají vody historie ve výrazných vlnách. Vzestupy a pády města, jeho slavných návštěvníků, podnikatelských rodin, vyvraždění jednoho národa a vystěhování národa druhého. Ale nejvíce mě v poslední době zajímá rok 1918. Přes noc se změnily zásadní poměry ve  městě. Pro jeho prakticky německé obyvatelstvo se změnil úřední jazyk, všechny instituce vyměnily své úředníky atd. To, co bylo ve větší části Čech k radosti, se v Karlových Varech stalo noční můrou. Pokud se dobře pamatuji,
tak první inscenace v češtině se hrála až v roce 1921. A samozřejmě 100. výročí  se blíží!

Proč jste si vybrali k dramatizaci  právě dílo Zdeňka Šmída? Patříte také  k jeho fanouškům?
Četl jsem od Zdeňka Šmída velké množství knížek nejenom z Krušných hor a Karlovarska, ale též z jihočeské Šumavy. Nejvíce miluji jeho Cejch. „Bohužel" ho už udělali v chebském divadle ve výborné režii Zdeňka Bartoše. Nestaneme se tedy divadelními kopisty a příště se budeme rozhlížet jinde. Ale zpět. Konec strašidel ve Svatošských skalách není dramatizace. Autorka Jana Pithartová ke své práci přistoupila velice tvořivě a vznikla práce, kterou bych spíše označil slovy „volně na motivy Zdeňka Šmída".

Svatošské skály jsou podobně jako Loket místem s úžasnou atmosférou. Počítáte s tím, že se nová pohádka bude hrát i tam, stejně jako Karel IV. v Lokti? A co diváky, především děti, v nové pohádce čeká?  Budou se hodně bát?

Ne.  Tato pohádka potřebuje intimnější prostředí. Naše strašidla, loutky, maňásci vyžadují speciální svícení, které můžeme vytvořit jenom na našich prknech. A proč by se měli děti bát? Vždyť pokud jsou to hodné děti, žádné strašidlo s nimi nic nezmůže! Ani to naše divadelní!

Činohra KMD : Konec strašidel ve Svatošských skalách
Hrají: Martin Jurajda, Lucie Domesová, Karel Beseda, Magdaléna Hniličková, Jiří Švec, Tereza Švecová a Eliška Malíková.

Režie: Jiří Seydler
Premiéra 21. května  15.00

Foto: Jana Pachtová

Konec strašidel ve Svatošských skalách


Lázeňskou sezonu zahájíme také v divadle

    Historická budova KMD  se podobně, jako každý rok, i tentokrát stane jedním z míst, kde se bude po celý příští víkend konat program zahájení lázeňské sezóny. V pátek 5. května umocní zdejší interiéry atmosféru Slavnostního večera města, na němž budou  předány Ceny města
a Čestná občanství. V sobotu 6. května se zde navíc uskuteční speciálně komponovaný pořad, nazvaný Vita Caroli. V naučném a hudebním projektu představí žáci ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary život, dílo a dobu Karla IV.  Zapojit se do něj mohou i diváci. Program začíná v 16 hodin, je vhodný pro rodiny s dětmi od osmi let, vstupné je dobrovolné.
    Chybět nebude ani upoutávka na další inscenaci Činohry KMD. Kdo je na ní zvědavý, se může přijít podívat v neděli 7. května do Dvořákových sadů. Od 17 hodin předvedou herci ČKMD ukázku z nové pohádky Jany Pithartové, nazvané Konec strašidel ve Svatošských skalách. Připomene nejen tvorbu úspěšného karlovarského spisovatele Zdeňka Šmída, ale také jeden
z nejoblíbenějších výletních cílů ve městě. 

Premiéra je plánovaná již na 21. května.

Konec strašidel ve Svatošských skalách


Na prázdném jevišti bude urna s režisérem, ale také čtyři vynikající herečky.     

    Dramatik a režisér Martin Čičvák se karlovarskému publiku představil nedávno se strhující inscenací Činoherního klubu Bratři Karamazovi, v hlavní roli s Jurajem Kukurou.  Jeho dalším výtečným počinem je hra Urna na prázdném jevišti, kterou nejen režíroval, ale také napsal pro čtyři vynikající herečky: Veroniku Žilkovou, Ivanu Uhlířovou, Lenku Skopalovou a Sáru Venclovskou.
    Její zápletka je velmi originální. Kolem urny s popelem náhle zemřelého režiséra diskutují ženy, jimž výrazně zasáhl do života.  Na jedné straně ho milovaly, na druhé nenáviděly. Jsou mu sice vděčné za některé role, ale jeho autoritativní přístup a chování mu nemohou zapomenout.
V brilantních dialozích se střídavě hašteří nebo souzní.  I když si navzájem konkurovaly, většinou se spikly proti režisérovým praktikám a jeho nesnesitelné povaze. Scény, při nichž ho parodují, patří k nejvtipnějším. Jejich rozporuplný přístup se projevuje i v rozdílném názoru na to,
jak bývalého kolegu pohřbít.
     Diváci  KMD se navíc mohou po čase setkat s herečkou Ivanou Uhlířovou, která zde dva roky působila. Od té doby zaznamenává jeden úspěch za druhým, nejen u nás, ale i v zahraničí.  Dnes patří k nejvýraznějším a nejrespektovanějším osobnostem současného divadla a již dvakrát získala prestižní Cenu Alfréda Radoka. Upozornila na sebe i ve filmu, například nezapomenutelnou rolí ve snímku Vladimíra Morávka Nuda v Brně.

Urna na prázdném jevišti
KMD: pondělí 20. dubna 19.30

Urna na prázdném jevišti


Velikonoce s Prodanou nevěstou. Aneb proč bychom se netěšili? 

    Obzvláště sváteční program připravilo KMD k letošním velikonočním svátkům. Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany patří již od své premiéry v roce 1866 k nejoblíbenějším a nejhranějším operám na našich jevištích a úspěch slaví i v zahraničí.
    Dnes už ví jen málokdo, že první verze tohoto národního skvostu zněla úplně jinak. Chyběly
v něm taneční scény nebo opěvování pivečka coby nebeského daru.  Zato evergreeny Proč bychom se netěšili, Milostné zvířátko nebo Znám jednu dívku, při jejichž poslechu si „Prodanku" vybaví téměř každý, už v ní byly zakomponovány. O tři roky později dopsal autor pijácký sbor, polku nebo árii Mařenky Ten sen lásky. Nakonec přibyl pochod komediantů a tance furiant
a skočná.
Díky zásadním změnám, které geniální skladatel postupně provedl, nastoupila Prodaná nevěsta triumfální cestu nejen na domácí, ale také zahraniční jeviště.
    Jedno z nejnovějších tuzemských nastudování vzniklo  v plzeňském  Divadle J.K. Tyla  v režii Jany Kališové. Pro režisérku to byl zatím nejtěžší úkol její kariéry. „Snažila jsem se vytvořit představení tak, aby působilo lehce, poeticky a vlídně humorně." A to se jí také po všech stránkách podařilo.

Prodaná nevěsta
KMD sobota 15. dubna 19.30

Prodaná nevěsta


Chcete se dozvědět vše o mužích a o ženách? Tak přijďte do divadla.    

    Velmi zajímavou nabídku přichystalo na měsíc duben Karlovarské městské divadlo. Na pokračování totiž uvede dvě inscenace pražského Studia DVA. První z nich, Vše o mužích, je připravena už na tuto středu 5. dubna, a v pondělí 10. dubna ji následuje Vše o ženách. Obě hry napsal nejúspěšnější chorvatský dramatik Miro Gavran, jehož díla se hrají s velkým ohlasem po celém světě. Získal za ně také množství různých ocenění a je jediným žijícím evropským autorem, jemuž je věnován celý festival, slovenský Gavranfest. Společně s manželkou založili divadlo Teatar Gavran (Divadlo Havran) a každý rok v něm uvádí jednu premiéru své hry.
    Jeho komedie Vše o mužích je určena třem hercům (Maroš Kramár, Filip Blažek, Michal Slaný), kteří vystupují v pěti různých scénách na téma, přátelství, lásky, sexu, rodinných vztahů, ale i života seniorů. Vše o ženách, rovněž se třemi protagonistkami (Jitka Schneiderová, Jana Krausová, Anna Šišková), nabízí pohled do vztahů mezi ženami, odrážející rozmanitost jejich duší. Prozradí také, že mezi sebou bojují již v dětství, poté v práci, ve vztazích s muži, ale především
s dalšími ženami.
    V obou případech dospívá Miro Gavran k poznání, že nic není pouze černé a bílé, nikdo není ani úplně dobrý, ani špatný a publiku sděluje, že je lepší se některým věcem postavit čelem než je rovnou odsoudit k záhubě.

Vše o mužích
KMD  středa 5. dubna 19.30

Vše o ženách
KMD pondělí 10. dubna 19.30

Vše o ženách


 

Youtube Videa

 

Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti

Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti

PREMIÉRA 14. 5. 2016 v Karlovarském městském divadle

Další informace

 

Činohra Karlovarského městského divadla

1. 9. 2013 - Navštivte naší Činohru Karlovarského městského divadla

Autor: VIFOMEDIA.CZ s.r.o.

Další informace

 

 

 

 

Program září 17

◄ Předchozí měsíc   |   Další měsíc ►

Statutární město Karlovy Vary

Karlovarský kraj

Facebook