On-line nákup Darkových poukazů.
Předplatné jaro - léto 2023 v prodeji od 15. 12.

Čardášová princezna se narodila v Mariánských Lázních. Souboj čardáše a valčíku stále okouzluje

Již více než sto let se těší velké oblibě publika opereta maďarského skladatele Emmericha Kálmána „Čardášová princezna“. Historie jejího vzniku je velmi zajímavá a pro nás je bezesporu potěšující, že tento autor začal psát svoje vůbec nejúspěšnější dílo těsně před vypuknutím první světové války v Mariánských Lázních. Už při vídeňské premiéře, která se uskutečnila rok nato, si tato opereta diváky podmanila melodickou svůdností a platilo to všude, kde byla záhy uvedena. V Praze se poprvé hrála 20.února 1916 a pouhý měsíc nato v Teplicích.
Její popularitu ovlivnilo i libreto, upozorňující na dva protikladné světy, (symbolicky vyjádřené soubojem valčíku a čardáše), které na jedné straně reprezentují maďarští kabaretní umělci, na straně druhé příslušníci rakouské šlechty. Podle některých kritických ohlasů se mělo dokonce vysmívat aristokratickým přežitkům, tím spíše, že samotný Kálmán, jehož rodina byla kvůli židovskému původu mnoho let pronásledovaná, žil spořádaně a skromně.
Nelze se tedy divit, že bylo libreto v průběhu času mnohokrát upravováno, avšak Kálmánova hudba, nesmrtelné árie a strhující taneční čísla, všechny změny „přežily“ a okouzlují nadšené publikum znovu a znovu. Platí to i o velmi zdařilé inscenaci Severočeského divadla, kterou diváci pochvalují s přesvědčením, že to je „Kálmán jak má být“.

Čardášová princezna
Čtvrtek 16.6. 2022 19.30

Další zajímavosti