představení Škola základ života již v květnu
ZRUŠENÉ představení Edith...

Boryš umí po skalinách. A Vladivojna La Chia umí také.

Nová inscenace Činohry Karlovarského městského divadla a Západočeského divadla v Chebu Boryš umí po skalinách, kterou režírují umělecký šéf Zdeněk Bartoš společně s choreografkou Ivanou Dukić, má poněkud tajuplný titul. Nebudeme divákům prozrazovat, co se za ním skrývá, snad jej naznačíme, že půjde o originální příspěvek k letošnímu stému výročí vzniku Československa, jehož výraznou složku představuje hudba.
Tím spíše, že ji vytvořila osobitá skladatelka, zpěvačka a výtvarnice Vladivojna La Chia. Její umělecká kariéra začala již v devíti letech, kdy založila svoji první kapelu. Poté následovala různá extempore s ostravskými punkovými partičkami. Průlom nastal v okamžiku, kdy se podílela na vzniku rockové skupiny Banana a společně vydali stejnojmenné album.
Postupně se osamostatnila a její tvorba získala mnohem poetičtější a komornější podobu. Totéž se týkalo i jejího vzhledu. Z excentrické punkerky se proměnila v krásnou, andělsky působící dívku. Její album Tajemství Lotopu vzbudilo pozornost nejen u nás, ale i v zahraničí. A když složila hudbu k filmu Jana Hřebejka Nevinnost, byla za ni nominována na Českého lva i Cenu české filmové kritiky.  S Janem Hřebejkem spolupracovala také na nejúspěšnějším seriálu televize HBO  Až po uši. V poslední době se podílí i na komponování scénické hudby pro významné divadelní scény, například pražské Divadlo Rokoko, Národní divadlo moravskoslezské či Divadlo Petra Bezruče. Pro Západočeské divadlo v Chebu loni napsala hudbu k inscenaci Othello, kterou režírovala Ivana Dukić a byla uvedena také v KMD.

Další zajímavosti