Mimořádná opatření, Covid-19

Divadelní festival BEST FEST opět ožívá a představí domácí i zahraniční hvězdy

Po dvouleté pauze, způsobené koronavirovou krizí, pořádá Karlovarské městské divadlo další ročník populárního divadelního festivalu BEST FEST. I tentokrát se mohou diváci těšit na přehlídku nejzajímavějších inscenací současné české divadelní tvorby, kterou představí soubory Dejvického divadla, Cirku La Putyka, Divadla Kalich, Studia Dva nebo Divadla Bolka Polívky. A také na vynikající herecké osobnosti, jejichž výčet je opravdu bohatý: Iva Janžurová, Zuzana Kronerová, Eva Holubová, Klára Melíšková, Iva Pazderková, Veronika Freimanová, Petr Nárožný, Bolek Polívka, Martin Myšička či Bohumil Klepl.  Chybět nebudou ani nově zářící hvězdy. 
Patří k nim i Vladimír Polívka, jenž společně se svým otcem dvanáctý ročník BEST FESTu zahájí již příští týden, v úterý 12. října. V inscenaci Divadla Bolky Polívka Šašek a synse setkávají dvě generace „Polívků“, přičemž mimořádně talentovaný Vladimír názorně předvádí, že po svém otci Bolkovi a mamince Chantal zdědil nemálo uměleckých genů. Ostatně, k nejvtipnějším částem patří okamžiky, kdy svoji matku, dodnes hovořící se silným francouzským akcentem, skvěle paroduje. Mimo jiné tak připomíná legendární představení „Šašek a královna“.
Shodou okolností se další dvě herecké generace setkají i v úspěšné komedii Divadla Kalich Pusťte mě ven, jejíž protagonistkou je letošní jubilantka Iva Janžurová.   Její dcera Sabina Remundová s ní nejen spoluúčinkuje, ale také ji režírovala. Nesmírně populární herečka si nemohla ke svým osmdesátinám nadělit lepší dárek, než je vtipná, veselá a inteligentní hrdinka Joce, kterou v ní hraje.  Jejím „alter ego“ je totiž divadelní hvězda, jejímž životním posláním je bavit publikum a pomalu bilancuje svoji dlouhou kariéru.
Dejvické divadlo tentokrát uvede světovou klasiku, slavné rodinné drama Henrika Ibsena Přízraky v režii Jiřího Pokorného. Kritiky i diváky vysoce hodnocené inscenaci dominují vycizelované kreace Kláry Melíškové a Martina Myšičky na téma maloměšťácké morálky, plné lží a převářek. Hra, jež v době svého vzniku vyvolala obrovský skandál, protože se v ní objevují různá tabu, například sexuální zhýralost či incest, patří vůbec k nejhranějším z tvorby tohoto norského dramatika
V říjnové části BEST FESTu bude na scéně KMD opět hostovat proslulý Cirk La Putyka, jenž s sebou přiveze   letošní novinku Runners“. V další skvělé exhibici nového cirkusu a pohybového divadla, se představí také výteční zahraniční umělci, například americký akrobat Ethan Law nebo arménská tanečnice a choreografka Tina Afiyan Breiová. Společně s nimi účinkuje performer Viktor Černický, jenž se svými originálními pohybovými etudami úspěšně objíždí zahraniční scény a sbírá ceny či velký taneční „objev“ posledních let Sabina Bočková. Bez nadsázky lze říci, že diváci něco podobného na jevišti karlovarského divadla ještě neviděli a mohou se těšit na skutečně mimořádný a strhující zážitek.

Další zajímavosti