Mimořádná opatření, Covid-19

Jiří Pavlica s Hradišťanem rozdávají krásu a moudrost již více než půl století

V dnešní éře globalizace a multikulturalismu je každý umělec, udržující folklorní tradice našeho národa, skutečně obdivuhodný. O vynikajícím houslistovi, hudebním skladateli a   vedoucím skupiny Hradišťan Jiřím Pavlicovi to platí několikanásobně.
Už od začátku své kariéry se zaměřoval na moravský folklor a hned jeho první autorský projekt „Byla vojna u Slavkova“ získal zaslouženou pozornost. Totéž se dá říci o všech následujících koncertních programech a albech. Skutečně kultovním se stal „Slunovrat“, obsahující zhudebněné lidové a biblické texty, a v neposlední řadě básně Jana Skácela.
K těm nejkrásnějším patří píseň „Modlitba za vodu“.  Album Slunovrat nedávno připomněl i cenný pořad ČT art „Písně českých básníků“, v němž rovněž účinkovali Jiří Pavlica se svým Hradišťanem. Kromě „Modlitby“ zazpívali také skladbu „Kdo se vejde na housle“.   Její text, jejímž autorem je právě Jan Skácel, je stále aktuální: „Neboj se, ničeho se neboj a třeba bylo nejvíc zle, vždycky se najde někde člověk, který se vejde na housle. A na světě jsou krásní dnové a bývají i dnové zlí...“
Jiří Pavlica však spolupracuje také s muzikanty jiných žánrů, ať už jde jazz, rock či vážnou hudbu a společně s nimi vystupuje jak na domácích, tak zahraničních pódiích.  Ostatně, na každém koncertu Hradišťanu si přijde na své každý, kdo hudbě nefandí podle kategorie, ale především podle kvality. Původně folklorní kapela se pod Pavlicovým vedením proměnila v alternativní hudební seskupení, obsahující spektrum od lidové tvorby až po oblast soudobé hudby. Žánrové pestrosti je však vždy nadřazen obsah.

Hradišťan & Jiří Pavlica
Neděle 14. listopadu 19. 30

Další zajímavosti