On-line nákup Darkových poukazů.
Předplatné 2024 již brzy v prodeji.

Karel Plíhal hraje, zpívá, vtipkuje a glosuje už padesát let.

Přestože není notoricky známou celebritou, patří letos pětašedesátiletý písničkář Karel Plíhal k nejpopulárnějším osobnostem na naší hudební scéně. Více než hvězdou, jež rychle zazářila a stejně tak rychle pohasla, je stálicí, putující po českých klubech a jevištích. Svým věrným fanouškům nejen zpívá své chytré a vtipné písničky, ale také glosuje dění kolem nás a publikum tak střídavě dojímá a rozesmává.
V jednom z mála rozhovorů, který tento plachý introvert poskytl, prozradil, že ho zásadně ovlivnila tvorba Jiřího Suchého, především jeho hit Pramínek vlasů. Později to byli legendární „Brouci“ a třetím významným hudebním impulsem se stala skupina Greenhorns, kterou objevil na táboře. Ve svých patnácti letech založil se spolužáky
z deváté třídy školní kapelu „Hučka“ a začal také skládat první písničky.
Na průmyslovce a po vojně už v něm (jak sám říká), „bobtnaly další vlivy“ (především folk), byť upozorňuje, že nikdy ortodoxním folkařem nebyl. Nicméně, nejvíce ho svými texty, vtipným průvodním slovem a hlavně tím, jak skvěle hrál na kytaru, zaujal Vladimír Merta.
Přestože se díky koncertování s kapelou Plíharmonie dočkal velkého úspěchu, v roce 1983 se osamostatnil a od té doby vystupuje sólově. Spolupracoval však s dalšími kolegy, například Emilem Pospíšilem nebo Jaromírem Nohavicou a dokonce produkoval jeho desku Mikimauzoleum. Před časem byl kvůli onemocnění ruky fokální dystonií nucen udělat si téměř tříletou si přestávku a musel úplně přestat hrát na kytaru. Naštěstí se však „přeorientoval“ na mandolínu a díky tomu vystupuje dál.

KAREL PLÍHAL- RECITÁL
Pátek 29.9. 2023 19.30

Další zajímavosti