Změna programu v kontextu Mimořádného opatření.

Karlovarské divadlo nabídne po prázdninách přehlídku senzačních inscenací

Jen co v historické budově Karlovarského městského divadla skončily projekce letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu, je připraven další festivalový program, tentokrát ryze divadelní. Ředitelka KMD Dana Neumannová představuje nejzajímavější představení, která budou na programu po prázdninách.

Jaké zážitky jste si vy sama odnesla z letošního filmového festivalu?
Tím největším se bezesporu stala světová premiéra dokumentu Olgy Sommerové Lehce s životem se prát, připomínající uměleckou dráhu Jiřího Suchého. Právě proto, že je jeho jméno spojeno s legendárním divadlem Semafor, které mnohokrát hrálo i na našem jevišti, byla jsem ráda, že se pan Suchý dočkal této pocty právě u nás. A ještě více mě potěšilo, že tento dokument nakonec na letošním MFF vyhrál diváckou soutěž. Projekci navštívila řada dalších známých herců, kteří u nás pravidelně vystupují, například Eliška Balzerová.  Všichni společně jsme Jiřímu Suchému dlouhé minuty aplaudovali. Mimochodem, právě Eliška Balzerová se koncem září opět představí ve své one woman show Můj báječný rozvod, v níž účinkuje již šestnáctou sezónu.

Karlovarské městské divadlo pořádá také vlastní festivaly, ať už je to Pohádkové září, věnované dětem, nebo každoroční přehlídku nejlepších českých divadel BESTFEST. Na co se můžeme těšit tentokrát?
Ještě před nimi se bude konat například úspěšné představení Carmen Y Carmen s Dagmar Peckovou a Bárou Hrzánovou. Zábavnou formou se představí dvě Carmen, jednu operní a druhou divadelní. Kdo zná Dagmar Peckovou a Báru Hrzánovou, si jistě dovede představit, co na jevišti předvedou.
Co se našeho minifestiválku Pohádkové září týká, připomínám, že letos se bude konat už po jedenácté. V neděli 8. září ho zahájí tradiční happening před budovou KMD a průvodem pohádkových postav. Poté uvede oblíbené Docela velké divadlo z Litvínova další klasickou pohádku, tentokrát to bude premiéra Dlouhý, široký a bystrozraký.  Stejně tak nebude chybět Divadlo Spejbla a Hurvínka, s novým představením, nazvaným Pohádky pro Hurvínka. Divadlo Pegas zahraje Princeznu ze mlejna a Divadlo Krapet Maxipsa Fíka.

A v říjnu je vystřídá festival BESTFEST, že ano?
Letos jej 8. října odstartuje komedie Divadla Kalich Láska v přímém přenosu, v níž účinkují například Petr Čtvrtníček, David Suchařípa nebo Kristýna Frejová. Divadlo Viola přiveze inscenaci Neumím jinak, než láskou, věnovanou Boženě Němcové, v podání Tatiany Vilhelmové.  Michaela Badinková s Michalem Dlouhým a Kamilem Halbichem se zase představí ve Scénách z manželského života podle slavného režiséra Ingmara Bergmana. V říjnu se ještě naši diváci dočkají další velkolepé podívané Cirku La Putyka, nazvané Isole. Tentokrát ji inspiroval zvuk a hluk, ruch a melodie, rytmus a hlas.

Dočkají se na letošním festivalu i fanoušci Dejvického divadla?
Ano a jsem moc ráda, že se mi podařilo získat vynikající Eleganci molekuly v režii Petra Zelenky, poctu geniálnímu českému chemikovi Antonínu Holému.  Komplikovanou osobnost tohoto vědce působivě interpretuje Martin Myšička, jeho amerického kolegu Johna Martina neméně skvěle Ivan Trojan.
Chybět nebude ani další pravidelný host, karlovarské Divadlo Dagmar. Jeho vůdčí osobnost, režisérka Hana Franková, nastudovala vlastní dramatizaci románu vlámské autorky Griet Op De Beeck Pojď sem, ať ti mohu dát pusu.  S humorem prozrazuje, proč se stáváme tím, kým jsme. Letošní BESTFEST vyvrcholí 28. listopadu senzační komedií Divadla Na Fidlovačce Výjimečný stav v hlavní roli s Josefem Poláškem.

Další zajímavosti