Mimořádná opatření, Covid-19

Když se řekne „Je úchvatná!“…

… většina lidí zatápe. Ale když se řekne Božská Florence (což je tématicky totéž), snad všichni si vybaví britský film z roku 2016 s Meryl Streep a Hughem Grantem v hlavních rolích. Vypráví o hudební mecenášce a údajně „nejfalešnější zpěvačce všech dob“ Florence Foster Jenkinsové, která navzdory svému nulovému talentu nahrávala desky, pořádala koncerty – a nakonec vyprodala i Carnegie Hall.
Divadelní hru o tom, že žádný sen není tak velký, aby se nedal uskutečnit, napsal slavný dramatik Peter Quilter; hra se v Čechách těší velké oblibě, hráli ji v divadlech od Českých Budějovic přes Ostravu po Divadlo na Jezerce. Z Quilterových dalších komedií byly k vidění v karlovarském divadle přivezené inscenace Opona nahoru s Kateřinou Winterovou, Lindou Rybovou a dalšími nebo Celebrity Divadla pod Palmovkou. Inscenace Je úchvatná! v tomto roce vznikla ze spolupráce Západočeského divadla Cheb a Činohry Karlovarského městského divadla – a karlovarská premiéra se odehraje v pátek 25. října 2019 v 19.30 hod.
Náročné hlavní role, předpokládající zvládnutí záměrně falešně zpívaných světových árií, se ujala Kateřina Pokorná. Role mladého pianisty Cosmé McMoona, který Florence živě doprovází a postupně se s ní sbližuje i lidsky, nazkoušel čerstvý absolvent JAMU Ondřej Kolín. St. Clairem, tedy životním partnerem Jenkinsové, se stal Radek Bár, její přítelkyní Dorothy Vladimíra Vítová a naopak její velkou odpůrkyní paní Verindah-Gedgeovou Pavla Janiššová. V půvabné roli mexické posluhovačky Marii zazáří Magdaléna Hniličková, která v této úloze na jevišti hovoří výhradně španělsky.
Komedii nazkoušel zkušený muzikálový režisér Roman Meluzín ve scéně Jana Toboly, který je také autorem kostýmních návrhů. Korepetice a hudební nastudování si vzala na starost Irena Žídková, obtížnost hudebních partů si vyžádala i účast hlasové poradkyně, kterou se stala Zuzana Janiššová. Se španělskými pasážemi textu vypomohli jazykoví poradci Klára Hromadová a Miguel Angel Sanchez Megias, dramaturgii měla na starost Martina Pokorná.

Karlovarské radniční listy 2019, řijen str. 20

Další zajímavosti