On-line nákup Darkových poukazů.
Předplatné jaro - léto 2023 v prodeji od 15. 12.

Naši furianti nestárnou. Moudrá komedie z české vesnice se hraje už 135 let.

Když se roku 1887 uskutečnila v Národním divadle premiéra hry Ladislava Stroupežnického „Naši furianti“, diváci nebyli příliš nadšeni a jejich reakce byly bouřlivé. Zaskočilo je totiž, že autor zobrazil život na české vesnici nepříliš idylicky. Jenže, časem se ukázalo jak je satira o mezilidských vztazích moudrá a nadčasová. Právě proto ji uvádí česká divadla dodnes. Mimochodem, Národní divadlo nyní připravuje další nové nastudování, přičemž ta předchozí (například legendární inscenace Miroslava Macháčka), patřila k nejnavštěvovanějším představením vůbec.
Podobně se „Naši furianti“ znovu objeví i na jevišti karlovarského divadla, kde se naposledy hráli před čtyřiceti lety. Nová inscenace klenotu české dramatiky vznikla díky osvědčené spolupráci Činohry Karlovarského městského divadla a Západočeského divadla v Chebu
V ambiciózním, výpravném představení v režii Zdeňka Bartoše může díky tomu účinkovat jednadvacet dospělých postav, reprezentujících pestrou paletu lidských charakterů (od poctivců a dobráků až po vychytralé podvodníky, co chtějí mít poslední slovo) a dokonce i sedm dětí. Hlavní roli tvrdohlavého, ale spravedlivého starosty Dubského, který musí řešit zapeklitou otázku, kdo se na vesnici stane ponocným, hraje populární karlovarský herec Viktor Braunreiter, zatímco jeho pravý opak, egoistického sedláka a radního Buška, Pavel Marek.

Dále hrají: Radmila Urbanová, Petr Németh, František Špaček, Kateřina Pokorná, Tereza Švecová, Petr Bařina, Radek Bár, Magdaléna Hniličková, Jindřich Skopec, Petr Joo, Vuk Čelebić, David Beneš, Pavel Richta, Vladimíra Vítová, Stephanie Van Vleet, Jiří Švec, Karel Beseda, Pavla Janiššová, Jan Svoboda, Martin Sova, Petr Melichar a děti.

Naši furianti
slavnostní premiéra: 22. října 2022 v 19:30

 

Další zajímavosti