Mimořádná opatření, Covid-19

Pavel Šporcl předvede výstup na houslový Mount Everest. Diváci si na něj ale musí pospíšit

Pouze pár vstupenek na galerii Karlovarského městského divadla zbývá na jedinečné vystoupení nejpopulárnějšího českého houslisty Pavla Šporcla. Ten na zdejší jeviště zavítá v rámci svého turné PAGANINIANA TOUR 2021, na němž společně s kytaristou Lukášem Sommerem zahrají skladby proslulého houslisty a skladatele Niccoly Paganiniho. Ten je dodnes považován za největšího houslového virtuóza, jaký kdy žil a sám Pavel Šporcl trefně přirovnává jeho umění k „houslovém Mount Everestu“. 
Patří k těm několika málo interpretům na světě, kteří dokážou mimořádně náročné Paganiniho skladby mistrovsky zvládnout. Není to přitom rozhodně snadné, protože kompozice tohoto génia obsahují celou řadu velmi těžkých a citlivých míst, na nichž je nutné neustále pracovat: “Vždy se najde nějaké místečko, takt nebo notička, které by se daly zahrát ještě lépe,“ říká.
Na koncertu ovšem zdaleka nezazní jen díla Paganiniho, část je věnována také jeho vrstevníkům a následovníkům. V neposlední řadě pak Pavel Šporcl na svoje modré housle zahraje virtuózní variaci na naši národní hymnu „Kde domov můj“, v níž využije různé Paganiniho techniky. Připomíná, že v jeho éře bylo běžné, když hudebníci skládali variace na nejpopulárnější písně své doby.   „Tato kompozice je určitě mou nejintimnější, protože jsem ji skládal celým svým srdcem a velkou pokorou a láskou k této krásné zemi,“ prozradil navíc. Zároveň si přeje, aby ji tak vnímalo i publikum a společně s ním se pokusilo naši zemi pozdvihnout.

Pavel Šporcl - PAGANINIANA
čtvrtek 14. října 19.30

Další zajímavosti