Mimořádná opatření, Covid-19

Strhující balet v choreografii Libora Vaculíka Romeo a Julie nabízí emoce, napětí i humor.

Balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie patří k nejkrásnějším a také nejčastěji uváděným dílům, jak na zahraničních, tak našich scénách.  Jednu z nejnovějších inscenací této klasické parády nastudovalo Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni a pojalo ji opravdu velkoryse. Režie se totiž zhostil vynikající český tanečník a choreograf Libor Vaculík, který mimochodem roli Romea ztvárnil několikrát a triumfoval s ní například ve Slovenském národním divadle či v německém Bonnu.  Karlovarské publikum ho pro změnu zná jako autora jednoho z nejúspěšnějších představení Edith, vrabčák z předměstí, které se v KMD hraje již více než deset sezón.
Pro současnou českou taneční scénu je Libor Vaculík objevitelem nových tanečně dramatických postupů. Platí to i pro jeho verzi Romea a Julie. Respektoval sice dílo dvou géniů, Williama Shakespeara a Sergeje Prokofjeva, avšak s novým tvůrčím pojetím.  Soustředil se především na to, aby byl děj srozumitelný a klasická pas de deux obohatil o nové taneční prvky. Výsledkem jsou velmi působivé pasáže, v nichž nechybí humor, napětí a především silné emotivní okamžiky (Romeo a Julie při balkonové scéně nebo tragické finále nešťastných milenců v hrobce).
Celkový dojem umocňují i působivá scéna Martina Černého, atraktivní kostýmy výtečného výtvarníka Romana Šolce a v neposlední řadě pak taneční výkony protagonistů (Michal Kováč, Petr Strnad, Anna Srncová, Kristýna Potužníková), patřících k naší současné baletní špičce.

Romeo a  Julie
KMD - neděle 10. února 19.30

Další zajímavosti