Mimořádná opatření, Covid-19

Vitamín D aneb Divadla spolu!

Divadelníci divákům společně naordinují alespoň blahodárný Vitamín D. V době, kdy musí být česká divadla kvůli vládním nařízením stále zavřená, se snaží některé herecké soubory nabídnout divákům alespoň on-line přenosy svých představení či zajímavých projektů. Členové Činohry KMD se proto společně s kolegy ze Západočeského divadla v Chebu a dalšími jedenácti českými divadly zapojili do výzvy Divadla F.X. Šaldy v Liberci, nazvané Vitamín D aneb divadla spolu
V jejím rámci se přihlášené divadelní ansámbly napříč republikou, od Chebu až po Ostravu, zúčastní zajímavého počinu. Každý ze souborů má tři dny a tři noci na to, aby vytvořil a natočil 10 - 15 minutovou inscenaci na společné téma. Výsledek jejich práce bude divákům představen prostřednictvím přímého přenosu z Divadla F.X. Šaldy v Liberci na You Tube kanálu Vitamín D, který se uskuteční v neděli 9. května v 18 hodin. Diváci se poté mohou zapojit do hlasování, která inscenace je nejvíce zaujala. Pokud nestihnout premiéru, mohou ji na uvedeném kanálu zhlédnout po dobu deseti dnů. 
„V našem společném úsilí jsme se nechali inspirovat akcemi typu „48 Hour Film Project“ či „Malými Dionýsiemi“ kladenského divadla. Vytvořili jsme jedinečný divadelní formát pro tuto dobu: okamžitou podobu živého divadla, kterou je možné předat divákům po celé republice. Každý přihlášený soubor zaslal do společného klobouku tři přísloví a „divadelní notář“ Michal Zahálka jedno z nich vylosoval. Každé z divadel pak v pravý čas obdrželo vylosované přísloví e-mailem a mohlo se pustit do práce, na jejímž konci vznikla nahrávka krátké divadelní inscenace. Všichni, kteří pak následným tvůrčím procesem prošli, vám jistě potvrdí, že to byl namáhavý, vysilující, ale také neskutečně inspirativní a kreativní zážitek,“ říká   dramaturg Divadla F. X. Šaldy Jiří Janků.
Záběry ze společných zkoušek herců Činohry KMD a Západočeského divadla v Chebu, které si lze prohlédnout na Facebooku KMD, prozrazují, že o zábavu rozhodně nebude nouze a že kromě blahodárného vitamínu D herci divákům naordinují i neméně blahodárnou porci smíchu.

Podrobnosti

Žánr
činohra